GALERIE VAŇKOVKA Z POHLEDU ZP OSOB

 

Tento popis je určen nevidomým osobám, které zvládají samostatnou chůzi s bílou holí. Přesto i jim doporučujeme, aby si před první cestou trasu prošli s vidícím průvodcem.
Ostatním nevidomým, kteří mají zájem se samostatně pohybovat, ale ještě si nejsou příliš jisti, pak doporučujeme, aby se obrátili na brněnský Tyfloservis s požadavkem, aby s nimi instruktor prostorové orientace a samostatného pohybu trasu nacvičil. Kontaktovat je můžete na tel číslech 541 212 810, nebo 608 572 335.

 

 

Průchod obchodním centrem "galerie Vaňkovka" je pro zcela nevidomou osobu docela složitý přesto, že i zde je možné využít nainstalovaných hlasových majáčků. Tyto jsou umístěny nad všemi vchody do galerie, tedy přízemí a patro z ulic Úzká a Zvonařka a v přízemí z ulic Trnitá a Dornych. Další jsou pak nainstalovány v hale galerie nad eskalátory z prvního patra do přízemí a naopak v obou směrech, tedy od OD Tesco i od ÚAN Zvonařka.
Přirozené vodící linie v interiéru, jimiž jsou stěny vestavěných obchodů, jsou velmi členité, na mnoha místech přerušené širokými, hmatně jen málokdy rozlišitelnými vchody do jednotlivých obchodů a navíc v orientačně nejsložitějším místě - tzv. rotundy - jsou často zastavěny stolky a židlemi okolní kavárny a restaurace. Umělé vodící linie zde pak nejsou uplatněny vůbec. Jak se tedy dostanete nejlépe a nejbezpečněji z Hlavního vlakového nádraží na ÚAN Zvonařka?

Pokud vám ještě nějaký ten zbytek zraku slouží, můžete průchod Vaňkovkou risknout. Prostě jen vejdete dovnitř a necháte se unášet davem. Jen si dávejte pozor na to, abyste nešli příliš uprostřed haly, kde byste mohli neúmyslně nastoupit na pojízdný chodník, který vás může vyvézt nahoru na parkoviště aut, nebo svézt dolů do přízemí. Také je třeba si uvědomit, že lávka přes ulici Zvonařka a schodiště, případně výtah, vás přivedou na vzdálenější stranu autobusového nádraží, než je budova čekárny. Při cestě opačným směrem vás na toto schodiště může navigovat orientační hlasový majáček, který je nad střední hranou prvního schodu této lávky.

Pokud jste zcela nevidomí, tak pro vás bude přijatelnější cesta po levé straně budovy galerie ve směru na Zvonařku. Přes ulici Úzkou je možné přejít na ozvučeném semaforu, ale schůdnější a bezpečnější volbou je její přejití přes lávku z terasy obchodního domu Tesco. Na konci lávky vlevo najdete výtah. Tím sjedete o patro níž, tedy do přízemí - pozor, výtah zde hlásí "první patro", ale ve skutečnosti jste na úrovni terénu. Po vyjití z výtahu jdete tak, abyste měli zeď stále po pravé ruce. Ta vás postupně otočí o 180 stupňů a už si to míříte ke Zvonařce. V místě, kde jsou příjezdové cesty na parkoviště (tato parkoviště jsou umístěná na střeše budovy) se od zdi budovy odděluje umělá vodící linie z reliéfní dlažby. V místech kde přechází vozovku je namalovaná zebra. Tato umělá vodící linie vás dovede kolmo k obrubníku trávníku, podél něhož zahnete doleva a po přibližně čtyřech metrech zabočíte opět doprava a pokračujete ve směru původní chůze po vzhůru zvolna stoupajícím chodníku ke starému nadchodu přes ulici Zvonařka. Tentokrát vás tato lávka přivede k budově čekárny. Můžete z ní také uhnout doleva, směrem ke smyčce tramvají.

Přesto ale úplně nejjednodušší bude asi cesta tramvají číslo 12 od Hlavního nádraží ve směru do Komárova. Tuhle cestu zřejmě již máte za poslední rok natrénovanou a bude pro většinu z nás přece jen asi nejbezpečnější. Jenom při cestě v opačném směru bych vám rád doporučil, abyste využili chodník, který vás povede tak, abyste měli tramvajovou smyčku po levé ruce a navede vás na přechod přes ulici Dornych, vybavený ozvučenou světelnou signalizací. Po přejití vozovky na tomto přechodu zabočíte po chodníku doleva, kde přibližně po třiceti metrech je zastávka tramvají i autobusů směrem do centra.

 

Aktualizace 9. 6. 2014