POPIS CESTY DO TYFLOCENTRA VE ZNOJMĚ

 

Tento popis je určen nevidomým osobám, které zvládají samostatnou chůzi s bílou holí. Přesto i jim doporučujeme, aby si před první cestou trasu prošli s vidícím průvodcem.
Ostatním nevidomým, kteří mají zájem se samostatně pohybovat, ale ještě si nejsou příliš jisti, pak doporučujeme, aby se obrátili na brněnský Tyfloservis s požadavkem, aby s nimi instruktor prostorové orientace a samostatného pohybu trasu nacvičil. Kontaktovat je můžete na tel číslech 541 212 810, nebo 608 572 335.

 

 

TyfloCentrum Brno o.p.s., detašované pracoviště Znojmo najdete na adrese Masarykovo náměstí č. 19, 669 02 Znojmo.

POPIS TRASY

Přijedete-li do Znojma vlakem, projdete hlavní budovou vlakového nádraží před budovu. Před budovou je chodník s vodící linií a končí na začátku silnice. Před Vámi se nachází autobusový terminál se třemi ostrůvky. Tento terminál je od budovy vzdálen cca 10 metrů. Existují dvě možnosti jak se dostat do TyfloCentra ve Znojmě - pěšky nebo autobusem.

Pokud se rozhodnete pro autobus, je možné jet autobusy číslo 804 směr Oblekovice - Přímětice, 805 - směr Oblekovice – Mramotice, nebo 803 - směr Dobšice – Nová nemocnice. Autobusy jsou ve Znojmě ozvučené, ovšem zatím krátce, tudíž není dobré se na informaci o další stanici spoléhat. Nastupujete na autobusovém nádraží, pak vystupujete hned první zastávku „náměstí Komenského“. Zde přejdete silnici na druhou stranu na chodník a jdete vlevo směrem rovně kolem Gymnázia. Vlevo je mírně vystouplý obrubník, podél něho dojdete na okraj parku. Zde zahnete doleva a jdete parkem asi 50 metrů dolů. Jako vodící linie zde poslouží obrubník. Na konci parku je chodník a za ním přechod na druhou stranu. Když přejdete na druhou stranu, jdete vlevo po úzkém chodníku, míjíte vlevo budovu Střední pedagogické školy. Asi po 20 metrech chodník končí. Musíte opět přejít na druhou stranu, opět na chodník s obrubníkem. Na druhé straně pokračujete ulicí Zámečnická, držíte se vlevo, vpravo je výrazně vyšší okraj chodníku proti silnici. Ulice je dlouhá asi 70 metrů.
Přijdete na obdélníkové náměstí T. G. Masaryka, které se směrem dolů mírně svažuje. Jděte vlevo dolů po chodníku, který je poměrně široký asi 70 metrů. Jako vodící linie vlevo mohou posloužit domy. Vpravo jsou lampy s odpadkovými koši a lavičkami. Dole na konci cesty je vpravo dům, který několik desítek centimetrů vystupuje do prostoru oproti ostatním domům. Zde přejdete silnici na druhou stranu. Vstoupíte na chodník a vlevo míjíte kostel a vodící linie je zde obrubník. Zhruba po 30 metrech se chodník svažuje a je zde nájezd pro auto. Zde zahnete vpravo a jdete rovně, vodící linií je obrubník a vpravo na chodníku jsou lampy a odpadkové koše. Nyní jdete asi 30 metrů rovně. Vlevo je nejprve průjezd domu č. 19 a vpravo je zvonek TyfloCentrum. Vpravo průjezdu do TyfloCentra je stolek a popelnice, jdete asi 20 metrů rovně, kde narazíte na velká prosklená vrata, zde zahnete vlevo ke dveřím do kanceláře TyfloCentra.

CO K NÁM JEDE?