ROČNÍ VÝLUKA NA HLAVNÍM NÁDRAŽÍ V BRNĚ

 

 

prosinec 2018 - prosinec 2019

Od 8. prosince 2018 do konce roku 2019 bude probíhat rekonstrukce Hlavního nádraží v Brně. Během ní bude Provedena kompletní modernizace zabezpečovacího zařízení, modernizace napájení na samotném nádraží i na tratích, oprava mostů přes ulice Křídlovickou a Úzkou a také rekonstrukce výhybek na jižním konci nádraží. Z toho důvodu je stávající Hlavní nádraží neprůjezdné. Začínají a končí na něm jen některé vlaky. Skoro polovina všech vlaků se pak přesunula na nádraží Dolní.

____________________________________________

 

Odkud tedy co jezdí?

Linka S2 - vlaky směr Adamov - Blansko - Letovice - Březová nad Svitavou
Linka R19 Blansko - Letovice - Česká Třebová - Praha

Vlaky linek S2 a R19 od Letovic a Blanska (trať 260) pojedou až do stanice Brno Hlavní nádraží. Na lince S2 bude zachován stávající interval mezi spoji, obvykle 15 minut ve špičce. Navíc, v nepracovní dny pojedou vlaky linky S2 mezi Brnem a Blanskem každých 30 minut. Vlaky linky S2 z Hlavního nádraží nebudou pokračovat dál do Chrlic a Křenovic. Pro tuto cestu využijte náhradní autobusovou dopravu popsanou níže.

 

Vlaky linky S2, směr Brno Chrlice - Sokolnice - Křenovice horní.

Vlaky linky S2 od Křenovic a Sokolnic (trať 300) budou ukončeny v Brně-Chrlicích, odkud bude zavedena náhradní autobusová doprava. Bude ji zajišťovat linka E63, která pojede z Chrlic k Hlavnímu nádraží.
Také autobusové linky 610, 611 a 612 budou pokračovat ze Sokolnic až do Brna, stejně tak, jako linka 509 od Měnína a Rebešovic. Linka 612 pojede přes průmyslovou zónu na Černovické terase. Všechny tyto linky pojedou až na Hlavní nádraží, zastávka na ulici Uhelné.

UPOZORNĚNÍ:
Při nutnosti přestupu při cestě z Brna na vlak S2 směr Křenovice, použijte autobusovou linku E63 nebo 63. Odjíždí z tramvajové zastávky Hlavní nádraží, 4. nástupiště, stejně jako tramvaje č. 8, 10 a 12 ve směru do Juliánova a Líšně.) Z linek 509, 610, 611 a 612 nebude přestup na vlak časově vycházet.

 

Linka S3 - Kuřim - Tišnov - Níhov - Žďár nad Sázavou

Osobní vlaky linky S3 na trase Břeclav – Brno – Žďár nad Sázavou (trať 250) až na několik výjimek u končících vlaků, zcela vynechají stanici Brno Hlavní nádraží a mezi stanicemi Brno Židenice a Modřice zastaví i ve stanici Brno Dolní nádraží. Při cestě do / z Tišnova pojedou vlaky linky S3 ve špičce v intervalu přibližně 15 minut, každý druhý však bude ukončen / bude začínat na zastávce Brno Lesná.

 

Linka R9 - Tišnov - Žďár nad Sázavou - Havlíčkův Brod - Praha

Rychlíková linka R9 od/do Prahy bude ukončena v Králově Poli. Tam doporučujeme přestup na tramvaje P6 směr Hlavní nádraží nebo 6 směr Moravské náměstí. V úseku Brno Hlavní nádraží – Židenice – Lesná – Královo Pole navíc, mimo špiček pracovních dnů, pojedou v intervalu 30 až 60 minut vlaky zvláštní linky S33.

 

S3 Rajhrad - Vranovice - Břeclav

Vlaky linky S3 na trase Břeclav – Brno – Žďár nad Sázavou (trať 250) – až na několik výjimek, zcela vynechají stanice Hlavní nádraží a Horní Heršpice. Mezi stanicemi Modřice a Židenice zastaví také ve stanici Dolní nádraží. Ve směru od Břeclavi pojedou vlaky S3 v intervalu přibližně 30 minut. Přístup do centra Brna bude z Dolního nádraží zajištěn autobusovou linkou č. 61, nebo je možné jít pěšky k Hlavnímu nádraží, což je přibližně půl kilometru.

 

Linka R13: Šakvice - Zaječí - Břeclav - Hodonín - Olomouc

Všechny vlaky rychlíkové linky R13 budou ukončeny a budou začínat ve stanici Brno Dolní nádraží.

UPOZORNĚNÍ:
V pracovní dny od 5 do 21 hodin s ohledem na hustotu provozu nebudou vlaky čekat na případné zpoždění autobusů linky 61. Proto, prosím, při přestupu počítejte s časovou rezervou.

 

Linka S4 Ivančice - Střelice - Zastávka u Brna - Náměšť nad oslavou
Linka S41 Střelice - moravské Bránice - Ivančice - Miroslav
Linka R11 Náměšť nad oslavou - Jihlava - České Budějovice - Plzeň

Vlaky na tratích č. 240 a 244 ve směru od Třebíče, Zastávky a Ivančic dojedou přímo do stanice Brno Hl. nádraží. Odjíždět budou z 5. a 6. nástupiště.

 

Linky S6 a R56 - Kyjov - Veselí nad Moravou - Staré město u Uh. Hradiště

Část vlaků bude vyjíždět nebo bude ukončena ve stanici Brno Hlavní nádraží, kam dojedou přes Židenice. Část vlaků bude ukončena ve stanici Židenice, pro cestu z Hlavního nádraží do Židenic lze využít jiné vlaky v tomto úseku. Několik vlaků v odpolední době musí být ukončeno a musí začínat až ve stanici Brno-Slatina. Pro cestu do Slatiny lze využít linku E77, odjíždějící z prostoru před Hlavním nádražím ze zastávky linky 67 pod hotelem Grand.

UPOZORNĚNÍ:
Některé vybrané vlaky mohou být odkloněny na jinou železniční stanici. Proto využívejte vyhledávače spojení nebo kontaktujte vlakový personál.

 

Linka R8 - Vyškov - Přerov - Bohumín
Linka R12 - Vyškov - Olomouc - Šumperk

Všechny vlaky (s výjimkou vlaku 905) vynechají stanici Brno Hlavní nádraží. Místo toho zastaví ve stanici Židenice a budou ukončeny nebo budou začínat ve stanici Královo Pole. Zejména studentům VUT přijíždějícím v neděli večer, doporučujeme dojet vlakem až do Králova Pole a odtud pokračovat pravidelnými linkami MHD do kampusu VUT či do jiných částí Brna.

 

Noční odjezdy regionálních vlaků

Vlaky odjíždějící v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli v čase po 0:30 z Hlavního nádraží do všech směrů (Boskovice, Tišnov, Břeclav, Hodonín, Ivančice, Rapotice, Nesovice) budou nadále vedeny z hlavního nádraží.
Většina dálkových vlaků linky R19 pojede z / do stanice Brno Hlavní nádraží. Všechny ostatní a projíždějící dálkové a mezinárodní vlaky jedoucí od Prahy přes Brno do Břeclavi a dále, zastaví v obou směrech ve stanicích Brno Židenice a Brno Dolní nádraží.

 

*** *** ***

 

Náhradní doprava:

 

*** *** ***

 

Jak je to s jízdenkami?

Držitelé jízdních dokladů uznávaných Českými drahami pro jízdu do stanice Brno Hlavní nádraží, mohou využít, v závislosti na trase své jízdy:

Na ostatních linkách IDS JMK jízdenky ČD neplatí.
Stejně tak tam neplatí cestovní doklady společnosti RegioJet. Cestující s touto společností si mohou při koupi jízdenky (na internetu i u pokladny) dokoupit i jízdenku pro přepravu vlaky jezdícími v úseku Brno-Židenice – Brno Hlavní nádraží.

 

 

Ke dni 3. 12. 2018
Zpracoval Josef Konečný