DATABÁZE SLUŽEB, KTERÉ MOHOU USNADNIT SAMOSTATNÝ POHYB NEVIDOMÝM OSOBÁM

 

 

Tato databáze sdružuje odkazy na služby v oblasti navigace a dopravy, které by mohly pomoci nevidomým při samostatném pohybu ve městě Brně i mimo něj. Struktura databáze je následující:

Nadpisy druhé úrovně označují jednotlivé kategorie služeb, nadpisy třetí úrovně pak jednotlivé služby.

Odkazy na jednotlivé služby otevřou příslušnou stránku v novém okně či panelu webového prohlížeče.

 

Doprava

V této sekci jsou sdruženy služby, které nějak souvisejí s veřejnou dopravou či dopravou obecně.

 

Idos

Celonárodní jízdní řády Idos lze poslepu využít následujícími způsoby:

Inteligentní využívání jízdních řádů může velmi usnadnit cestování a co se týče jízdních řádů Idos, jsou často aktualizovány, takže jejich spolehlivost je značná.

 

Informační tabule na vlakových nádražích

Správa železnice a dopravní cesty zpřístupňuje na stránkách společnosti Idos online verzi informačních tabulí na mnoha vlakových nádražích v Čr. To se může hodit pro lepší přehled o vlacích na jednotlivých stanicích.

Pro přístup k těmto informacím lze využít Webovou verzi této služby nebo mobilní aplikaci Navlak (Aplikace je určena pro operační systém Android).

 

Student Agency

Autobusový a vlakový dopravce Student agency je v naší republice značně rozšířen a nabízí komfortní dopravu.

Nejjednodušším způsobem práce s rezervačním systémem Student Agency je využití jeho Mobilní verze.

Při častějším cestování s touto společností doporučuji zařídit si jejich Kreditovou jízdenku. Rezervace spojů se tím značně zjednoduší, navíc pro kreditové jízdenky platí zvýhodněné ceny.

 

Taxi v Brně

Společnost TOP1 taxi poskytuje výrazné slevy pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P. Objednávat lze telefonicky na čísle 844 110 110, prostřednictvím rezervačního formuláře na stránkách společnosti či přes SMS.

 

Navigace a plánování tras

V této sekci jsou umístěny odkazy na nástroje a programy, které mohou pomoci při plánování tras a při samotném průchodu trasy pomocí navigace.

 

Plánovač tras Google

Jedná se o program určený primárně nevidomým pro zjednodušení práce s rozhraním google map a jejich užitečnými funkcemi. Podporuje plánování trasy mezi dvěma adresami, hledání bodů zájmu v okolí adresy, export nalezené trasy do formátu kontrolních bodů programu Loadstone GPS, převod adresy na GPS souřadnice, to vše v přehledném grafickém rozhraní. Odkaz ke stažení najdete na stránce programu.

 

Navigace pomocí mobilního telefonu

Aplikací pro chytré telefony, které umožňují navigaci je značné množství. Mnohé jsou vyráběny přímo renomovanými společnostmi, které se navigací zabývají (např Tomtom či Garmin.

Z volně dostupných jsou dobře použitelné např Mapy Google pro Android.

Své využití jistě najde i mobilní aplikace poskytovaná serverem Mapy.cz. Tato aplikace poskytuje nejpřesnější zpracování map ČR, včetně např zastávek hromadné dopravy, firem a podobně. V kombinaci s kteroukoliv navigační aplikací umožňuje přinejmenším rychlé získání GPS souřadnic hledaného cíle a kompletní mapu Čr ve vašem telefonu. Mapy.cz jsou k dispozici pro Android, IOS a Windows Phone.

 

Haptické mapy

Díky spolupráci společnosti Seznam.cz a středisek pro podporu studia handicapovanýh na vysokých školách Elsa a Teiresiás vznikl projekt tvorby hmatových map prakticky libovolné části území Čr. Více informací o tomto unikátním projektu se dozvíte v článku Haptické mapy pro nevidomé na blogu Poslepu.

 

Závěr

Tato databáze dozajista neobsahuje všechny služby, které by obsahovat měla. Proto pokud máte tip na některou službu, kterou by zde bylo dobré zmínit, neváhejte mě kontaktovat na e-mailové adrese fenz@tyflocentrumbrno.cz.