SEZNAM PŘESTUPNÍCH UZLŮ IDS JMK S BRAILLSKÝMI ŠTÍTKY
NA OZNAČNÍCÍCH ZASTÁVEK

 

 

Společnost Kordis nechala na vybraných přestupních uzlech nainstalovat braillské štítky s názvem nástupiště a čísly linek, které z těchto nástupišť odjíždějí. Tyto štítky by, podle doporučení střediska pro odstraňování architektonických bariér SONS, měly hned za číslem linky obsahovat také písmena "d" nebo "n" pro označení denních nebo nočních linek. Tato označení samozřejmě musí být od čísla linky oddělena mezerou. Na některých štítcích však došlo k vynechání této mezery, takže například denní linka 4 je pak psána jako linka 44. Vzhledem k cenové i technické náročnosti nových štítků, nebudou tyto vyměněny ihned, ale až postupně. Také jsme se s nimi dohodli na tom, že na nových štítcích bude jen označení nočních linek písmenem "n". Pokud tam toto označení nebude, půjde logicky o linku denní.

V Brně je, na rozdíl od většiny ostatních větších měst, situace přehlednější, díky tomu, že noční linky jsou označeny vlastními čísly a sice od 89 do 99. Souhrnné značení dopravních prostředků v Brně je pak následující:

 

Na kterých přestupních uzlech IDS JMK můžete brailské štítky najít? V Brně jsou to:

Brno - Hlavní nádraží, Česká, Mendlovo náměstí, Výstaviště, Pisárky, Královo Pole nádraží, Stará osada, Zoologická zahrada, Úzká, Dunajská, Osová, Jírova a Chrlice - železniční stanice.

 

Mimo Brno jsou to pak uzly:

Bílovice nad Svitavou - železniční stanice, Blansko - autobusová stanice, Bučovice - autobusová stanice, Ivančice - náměstí, Jedovnice - náměstí, Křtiny, Kuřim - železniční stanice, Lipůvka. Modřice - smyčka, Modřice - železniční stanice, Ořechov - Jeřábkova, Oslavany - autobusová stanice, Rousínov - náměstí, Říčany, Senetářov - mateřská škola, Slavkov - autobusová stanice, Sokolnice - železniční stanice, Tišnov - železniční stanice, Veverská Bítýška - náměstí, Vyškov - autobusové nádraží, Zastávka u Brna - železniční stanice, Žabčice - železniční stanice a Židlochovice - autobusová stanice.

 

Štítky v těchto uzlech můžete hledat na pravé boční straně nebo na pravé zadní straně zastávkových stojanů z čelního pohledu (tedy vždy na straně vzdálenější od vozovky), ve výšce přibližně 120 centimetrů od země. Jejich umístění je závislé na konstrukci konkrétního stojanu, viz obrázek.

Obrázek brailského štítku v rámečku na pravém sloupku zastávky mhd. Obrázek brailského štítku na zadní straně vývěsky na zastávce tramvají

 

Aktualizováno ke dni 14. 9. 2009