CHYTRÉ ZASTÁVKY V BRNĚ

 

 

Prvního října 2014 uvedl Dopravní podnik města Brna do zkušebního provozu tzv. "chytré zastávky." Jde v podstatě o menšího bratra pětiřádkových elektronických LED diodových informačních panelů ELP 185, které jsou umístěny ve většině přestupních uzlů IDS JMK. Jsou však o něco menší a na rozdíl od těch větších, neumožňují připojení k internetu. Umístěny bývají přímo na označnících vybraných zastávek. Displeje chytrých zastávek s označením ELP 183 mají jen tři řádky. Na prvních dvou se zobrazuje číslo, cílová zastávka a čas odjezdu dvou nejbližších spojů a na třetím se zobrazuje informace o případných zpožděních, výlukách či náhradní dopravě. Panely jsou vybaveny také kamerou a reproduktorem, takže v případě výjimečné situace může dispečer vizuálně zkontrolovat co se děje na konkrétní zastávce, případně cestujícím svým hlasem oznámit důležitou informaci.

Informace z Chytrých zastávek mohou využít i nevidomí cestující. Po vyslání povelu č. 1 z vysílače vpn se dozví na které zastávce stojí, na povel č. 2 se dozví aktuální čas a po vyslání povelu č. 6 jsou ohlášeny 2 nejbližší odjezdy vozidel podle jízdního řádu. Bohužel však zatím nelze akusticky oznámit to nejdůležitější, informaci ze třetího řádku, tedy mimořádnou informaci o případném zpoždění či výluce vozidla, nebo o nutnosti použití náhradní dopravy. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna se snažíme zprovoznit i tuto možnost, avšak zatím bez "slyšitelného" úspěchu.

V první vlně bylo nainstalováno celkem 55 elektronických panelů a v roce 2016 k nim přibylo dalších 8 . Nyní je jich tedy celkem 63. instalovány jsou, až na výjimky, na každé zastávce 2 kusy - zpravidla přímo na označníku zastávky v obou směrech. Využívat je můžete na následujících zastávkách:

Obrázek chytré zastávky.

 

Křídlovická
Bělohorská Běloruská Bieblova Bílá Hora
Bohunická Branka Burianovo náměstí Celní
Čertova rokle Dunajská Ečerova Fügnerova
Halasovo náměstí Hlavní nádraží Hluboká Jírova
Kamenolom Komárov Komenského nám. Komín-smyčka
Kotlanova Krematorium Krásného
Kubíčkova Lesnická Lipová Líšeňská
Masarova Mendlovo nám. Mifkova Milosrdných bratří
Modřická cihelna Moravanská Moravanské Lány Mozolky
náměstí 28. října Náměstí Svobody Novolíšeňská Ondrouškova
Ořechovská Osová Pisárky Podlesí
Podstránská Přístaviště Rakovecká Rosického nám.
Soukenická St. Lískovec-smyčka Stránská skála - sm. Stránská skála
Stránského Svratecká Švermova Švermova - smyčka
Technologický park Tylova Tyršova Ústřední hřbitov
Úst. hřbitov-smyčka Vojtova Vozovna Komín Vsetínská
Výstaviště - hl. vstup Výstaviště-vstup G2 Zoologická zahrada Židovský hřbitov
Životského

 

Proč právě tyto zastávky?
Je to proto, že tyto zastávky leží mimo trasy autobusů náhradní dopravy, takže při výluce a zavedení náhradní dopravy se cestující nemají možnost o změně jinak dozvědět.

 

*** *** ***

 

INFORMAČNÍ PANELY ELP 185

Mimo chytrých zastávek DPMB jsou na přestupních uzlech v Brně umístěny i větší, pětiřádkové informační LED diodové panely. Pro oznámení odjezdů nejbližších čtyř linek jsou zde určeny první 4 řádky, na pátém se pak zobrazují mimořádné zprávy. Kromě informací o odjezdech vozidel hromadné dopravy nabízejí tyto panely také bezplatné připojení k internetu přes Wi-Fi. Provozuje je společnost Kordis a umístěny jsou na zastávkách Hlavní nádraží, Česká, Mendlovo náměstí, Stará osada, Královo pole-nádraží, Bystrc-ZOO, Modřice-smyčka, Lesná-nádraží a Chrlice-nádraží. Více informací o jejich přesném umístění najdete na: přehledu umístění informačních tabulí na zastávkách dopravních prostředků zařazených do systému IDS JMK.

Dopravní podnik města Brna počítá s tím, že do konce roku 2020 těmito "chytrými zastávkami" vybaví většinu všech tramvajových zastávek. Společnost KORDIS, která provozuje v celém Jihomoravském kraji přibližně 130 kusů pětiřádkových elektronických panelů však s jejich dalším, masovým rozšiřováním do budoucna už nepočítá.

 

 

UPOZORNĚNÍ:

Velkým problémem, se kterým se konstruktéři informačních panelů dosud potýkají, je poměrně velké rušení signálu z vysílačů VPN. Při aktivaci akustického výstupu je proto nutné být co nejblíže u informačního panelu. Mějte na paměti také to, že odezva akustického výstupu není vždy okamžitá a může trvat i několik sekund. Pokud informace po stisku příslušného tlačítka nezazní, tak vyslání povelu zkuste zopakovat.

 

A jaké údaje z informačních panelů můžete získat?

 

 

Ke dni 5. 10. 2014 zpracoval Josef Konečný
Poslední aktualizace 12.4. 2019