DESATERO PRO ZRAKOVĚ POSTIŽENÉ DÁRCE KRVE

 

 

Pokud se přes svůj menší či větší zrakový handicap rozhodnete darovat krev, tak přijměte několik následujících slov. Měla by vám alespoň částečně přiblížit průběh tohoto chválihodného počinu a pomoci vám se na něj zodpovědně připravit.

 

____________________________________

 

1. V šatně je možné si odložit batoh nebo kabát a taky zde odevzdáte občanský a dárcovský průkaz, pokud jej máte. Dostanete zde klíč od své skříňky, dotazník a prvodárce ještě poučení. V šatně je celodenní obsluha, která vám v případě potřeby poradí či pomůže.

2. V čekárně pak vyplníte požadované formuláře a vyčkáte na zavolání k některé ze tří přepážek, kde s vámi proběhne kontrola a doplnění údajů. Zde vám také pomůžou s vyplněním dotazníku, pokud to nezvládnete sami. Doporučuji vám nechat zapsat do kolonky poznámka také informaci o tom, že jste nevidomý / těžce zrakově handicapovaný dárce. Je to užitečné vzhledem k následnému přístupu zdravotnického personálu k vám.

3. Po odbavení u přepážky přejdete do čekárny před laboratoří. Tam vyčkáte na zavolání ke kontrolnímu odběru.

4. Po tomto odběru se vrátíte do chodby a vyčkáte, až vám sestra přinese vyhodnocený vzorek vaší krve. Následně si vás zavolá lékař do své ordinace k poslednímu vyšetření. Zde je jediné místo, kde je výzva lékaře vizuální. Pokud však ve formuláři do kolonky poznámka uvedete svůj zrakový handicap, tak lékař si pro vás do čekárny přijde.

5. Pokud lékař nazná, že krev darovat můžete, tak přejdete do čajovny. Tam si vezmete jeden rohlík a požádáte kohokoliv z přítomných dárců o načepování čaje (je zde samoobslužný provoz) a vše v klidu u pultíku zkonzumujete.

6. Poté přejdete do umývárny, kde si mýdlem umyjete předloktí - a především loketní jamku - té ruky, ze které se rozhodnete darovat krev.

7. Po umytí rukou projdete z umývárny druhými zašupovacími dveřmi do čekárny před odběrovým sálem. Tady se vás už opět ujme sestra, které předáte veškerou dokumentaci - tzv. průvodku - a nahlásíte připravenou ruku. Sestra se o vás už dále postará.

8. Po odběru, krátkém odpočinku a po ujištění se, že vám už neteče krev, projdete v přímém směru přes čekárnu před odběrovým sálem a vyjdete do chodby, kterou jste přicházeli k laboratoři. Asi dva metry vlevo je první čekárna se šatnou.

9. V této čekárně si můžete v automatu vyzvednout pití, nebo nějakou sladkost za žeton, který za odběr obdržíte. O pomoc při obsluze automatu můžete požádat kohokoliv z čekajících dárců, nebo zdravotnického personálu. Pro jistotu zde počkáte ještě asi půl hodiny, než se vám srovná hladina glukózy v krvi. Odcházíte až ve chvíli, kdy se budete cítit úplně fit.

10. Za odběr obdržíte také 50ti korunovou stravenku, kterou v případě zájmu můžete uplatnit ve stáncích naproti transfúzní stanici.

 

____________________________________

 

POZNÁMKY:

 

 

Ke dni 20.9. 2011
zpracoval Josef Konečný